ابزار هیدرولیکی

ابزار هیدرولیکی و انرژی هیدرولیکی

اگر برای خرید لوازم و وسایل اتومبیل به بازار رفته باشید شاید این کلمه به گوشتان آن آشنا باشد که این ابزار هیدرولیکی است. حتماً با خود فکر کرده اید ابزار هیدرولیکی چه نوع ابزاری هستند و اصلا هیدرولیکی چه مفهومی دارد؟

چه خصوصیاتی دارند و یا اینکه چگونه کار میکنند؟

در این پست میخواهیم مختصری در مورد مفهوم هیدرولیک و ابزار هیدرولیکی صحبت کنیم. اگر علاقمند به این موضوع هستید با ما تا نتها همراه باشید.

درباره ابزار هیدرولیکی و مفهوم آن

کلمه هیدرولیک به چه معنی است؟

هیدرو یک کلمه یونانی است و کلمه هیدرولیک از آن نشأت گرفته است و معنی آن جریان حرکت در مایعات می باشد.

ابزار هیدرولیکی و انرژی هیدرولیکی

البته در ابتدا کلمه هیدرولیک فقط به آب اطلاق می شد ولی کم‌کم معنی گسترده تری به خود گرفت و به معنی بررسی در مورد بهره برداری از آب و به گردش درآوردن چرخ های آبی و کلاً مهندسی آب اطلاق شد.

اما امروزه کلمه هیدرولیک مخصوص به آب و مطالب مربوط به آن نیست، بلکه دامنه وسیع تری یافته و به طور کلی شامل قواعد و کاربرد همه مایع، مخصوصاً روغن می باشد.

پس می توان این طور عنوان کرد که هیدرولیک فنی است که انتقال و تبدیل نیرو و انرژی را توسط مایعات انجام می‌دهد.

اما چرا در صنعت و ابزار هیدرولیکی ابتدا از نیروی آب استفاده شد ولی بعدا توجه به این مایع برای تولید انرژی کمتر شد و توجه بیشتر متمایل به روغن گشت؟

باید پاسخ داد که چون آب دارای خاصیت زنگ زدگی بود و نمی توانست به عنوان انرژی انتقال دهند مورد استفاده باشد. ولی روغن به علت خاصیت ضد زنگی که داشت به خصوص در صنایع برای انتقال انرژی در سیستم کنترل، استفاده های بسیاری پیدا کرده است.

در ثانی روغن می‌توانست در روغن کاری قطعات در حین کار مورد مصرف قرار گیرد.

پس منظور از هیدرولیک، همان هیدرولیک روغنی است و حوزه کاربرد هیدرولیک روغنی استفاده از انرژی استاتیکی و دینامیکی آن در مهندسی کنترل برای انتقال و تولید نیرو و انتقال سیگنال ها می باشد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − = 4